Vítejte na stránkách VLHS

Kdo jsme?

V červenci letošního roku uplyne dvacet let od založení Vojensko-letecké historické společnosti v Českých Budějovicích. Založila ji skupinka leteckých nadšenců, částečně profesionálních vojáků a částečně amatérských leteckých historiků. Dali si za úkol propagovat a mapovat velice bohatou leteckou historii i současnost v jihočeském regionu.

Tento region má leteckou historii již od sedmnáctého století, kdy Vít Fučík- Kudlička údajně letěl na vlastním leteckém aparátu se samoty Kůs u Vodňan. I v dalších stoletích se na jihu Čech pokoušelo několik amatérských letců o stavby a lety různých leteckých strojů (např. J. Hirsch z Písku, Čeněk Barthel z Třeboně nebo Metoděj Vlach ze Sezimova Ústí.)
Od dvacátých let minulého století se v Jihočeském kraji konají vojenské manévry za účasti letců, kteří mají své “detachementy” např. Čtyři Dvory u Č. Budějovic, u. J. Hradce, u Bechyně a jinde.

Od roku 1937 se v Č. Budějovicích stát staví letiště,které používá i místní aeroklub. Po 2. světové válce v kraji působili vojenští letci v Č. Budějovicích a Bechyni a letci aeroklubů skoro v každém větším městě. Historie vojenského letectva v regionu končí v roce 1994, ale o to více se rozvíjí amatérské létání.

Tato více než bohatá historie je sice více či méně zpracována, hlavně díky amatérským historikům,ale má mnoho bílých míst, která se naše společnost ve spolupráci s ostatními historickými spolky pokouší zmapovat.

VLHS má v současné době třináct stálých členů, kteří se scházejí neformálně stále a formálně 6x do roka. Plány společnosti jsou vzhledem k pracovnímu zaneprázdnění členů střízlivé, ale naprosto konkrétní a zatím se vždy podařilo většinu plánů splnit. Pro rok 2007 je to zavedení vlastních internetových stránek, doplnění publikační triády o náletech v Jihočeském kraji Č. Budějovice – Č. Velenice – Tábor – zájezd do Francie (letecká muzea atd). Splnila se již tradiční květnová pietní setkání u pamětních desek padlým a zahynulým letcům jak československých, tak amerických, včetně pietního aktu v Č. Budějovicích za účasti hejtmana Jihočeského kraje a primátora města Č. Budějovice. Čeká nás ještě terénní průzkum havarovaných letounů MiG-15 a MiG-19, popř. sestřeleného Fw-190 v okrese Č. Budějovice.

Další aktivity včetně publikační činnosti se teprve připravují a zatím se o nich nebudeme zmiňovat. Takže i po deseti letech činnosti VLHS je sice nějaká práce za námi, ale daleko větší před námi.

Jiří Šilha
předseda VLHS

> Mohlo by se vám také líbit